Jak dbać o wodę w basenie?

W poniższym artykule dowiedzą się Państwo jak dbać o wodę w basenie ogrodowym by była zawsze idealnie czysta .

Krok 1 Czyszczenie basenu

O wiele łatwiej jest utrzymać krystaliczną wodę czystym basenie niż brudnym. Dlatego zalecamy regularnie zbierać liście z powierzchni wody oraz odkurzać dno basenu i czyścić ściany. Każdy liść i pyłek przyśpiesza rozwój glonów w basenie oraz może odbarwić wykładzinę basenową. Gdy pojawią się już ogniska glonów należy jak najszybciej je wyczyścić szczotką do ścian, a wszystkie liście, robaki i inne zanieczyszcznia z dna powinniśmy regularnie odkurzać odkurzaczem do basenu co 2-3 dni.

 

Na brud narażone jest również miejscu w którym lustro wody styka się w powietrzem. Powstaje tam nieatrakcyjny osad. Linię tą powinieneś regularnie czyści środkiem Netagras Pasta. Obrzeże basenu polecamy czyścić Aqua Net, który bardzo dobrze radzi sobie z kamieniem i brudem.

Krok 2 Prawidłowa filtracja

Niestety nie wszyscy użytkownicy basenów zdają sobie sprawę iż filtracja jest również bardzo ważnym elementem do utrzymania czystej wody. Prawidłowy czas filtracji ilość godzin równa połowie temperatury wody plus jeden, tj. gdy woda posiada temperaturę 20 stopni czas filtracji wynosi 11 h na dobę . Zalecamy ustawienie zegara na cykle 2 h oraz filtracje w dzień, chyba że prąd w nocy jest znacznie tańszy.

Krok 3 Uzdatnianie wody

Prawidłowe uzdatnianie wody powinno składać się z 4 głównych czynności:
1. Korekta pH wody.
2. Uzdatnianie (dezynfekcja wody).
3. Zapobieganie i eliminacja glonów.
4. Flokulacja (krystalizacja wody).

Dokładnie w takiej kolejności jaką prezentuje powyższy schemat. Poniżej opiszemy jak dokładnie powinny wyglądać te czynności oraz jakie ma to znaczenie dla Twojego basenu.

1. Korekta pH wody.

Od właściwego poziomu pH wody basenowej zależy nie tylko samopoczucie kąpiących się, ale również skuteczność dozowanych preparatów do basenu. Niepoprawny poziom pH wody zmniejsza skuteczność środków chemicznych oraz sprawia że trzeba ich dozować więcej co generuje dodatkowe koszty utrzymania basenu. Bardzo niski poziom pH wody może nawet prowadzić do korozji pompy, oraz metalowych elementów wyposażenie basenu .

 

Idealne dla skóry człowieka pH wody to 7,0 – 7,4. Przy wartości pH 7,0 woda jest obojętna, poniżej 7,0  oznacza jej kwasowość, natomiast powyżej 7,0 zasadowość. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie idealnego pH wody, szczególnie iż podczas wysokich temperatur pH wody diametralnie wzrasta, a w czasie opadów spada. pH wody mierzymy za pomocą testera kropelkowego, pasków kontrolnych , papierków lakmusowych lub testerów elektronicznych. Natomiast regulujemy za pomocą preparatów Aqua pH Minus i Aqua pH Plus.


2. Uzdatnianie (dezynfekcja wody).

Najpopularniejszym środkiem do uzdatniania wody jest chlor, który oprócz wysokiej wydajności charakteryzuje się dosyć niską ceną. W prywatnych basenach mamy często do czynienia ze specjalnymi dozownikami chloru, które pływają w basenie. Wrzuca się do nich tabletki z chlorem, które naprawdę łatwo kupić. Chlor ma silne działanie bakteriobójcze i dezynfekujące co bardzo ułatwia utrzymanie wody w odpowiednio czystych i higienicznych warunkach.

 

Świeżo nalana woda z kranu lub studni posiada dużo żelaza, miedzi i innych pierwiastków które nadają jej brunatno zielony kolor. Chlor znacząco ogranicza ich działanie przez co woda nabiera błękitnego koloru i staje się dużo bardziej przejrzysta. Świeżą wodę w basenie powinieneś uzdatnić dawką uderzeniową, stosujemy do tego Chlor Szok w tabletkach lub granulacie. Następnie badamy poziom chloru testerem i sprawdzamy czy osiągnęliśmy prawidłowy poziom 0,5mg – 1mg na litr wody.

 

Prawidłowy poziom chloru podtrzymujemy chlorem stabilizowanym, który powoli się rozpuszcza i utrzymuje prawidłowy poziom chloru. Tabletki powinny być dodawane regularnie, chlor dozujemy zawsze do skimmera lub dozownika, gdyż bezpośrednio wrzucony może odbarwić wykładzinę w basenie. Alternatywą dla chloru jest aktywny tlen lub brom który ma tak samo silne działanie, jest zdrowszy dla skóry i oczu, ale niestety trochę droższy.

3. Zapobieganie i eliminacja glonów.

Latem gdy woda w basenie jest ciepła i lecą do niej pyłki, liście itp. bardzo łatwo o szybki rozwój glonów mogący prowadzić do przekwitnięcia wody. Aby nie dopuścić do takiego stanu, niezbędne jest zapobieganie poprzez dozowanie antyglonu przeciwko zielonej wodzie w basenie. Antyglon wlewamy zapobiegawczo raz na 1 – 3 dni bezpośrednio do basenu. Bardzo silne działanie posiada sprzedawany przez nas Aqua Antyglon oraz Aqua Antyglon 15, ten pierwszy w ogóle się nie pieni, a drugi może powodować delikatną piane i jest bardziej skoncentrowany. Antyglon eliminuje również powstałe już glony lecz wtedy zalecamy stosować dawkę uderzeniową – podwójną.

4. Krystalizacja wody - koagulacja, flokulacja.

Drobne zanieczyszczenia, które są tak małe, iż z łatwością przedostają się przez piaskowy filtr czyszczący, powodują mętnienie wody nabiera ona wtedy mlecznego koloru . Koagulant ma zadanie połączyć się z drobnymi cząsteczkami i wytrącić je z wody oraz pomóc zatrzymać w filtrze. Zabieg ten sprawi że woda znów będzie krystaliczna. Używamy do tego preparatów takich jak Aqua Flock w płynie, Aqua Flock w nabojach lub Dpool Gel.

W naszej wodzie może również dojść do rzadko spotykanych problemów takich jak nadmierne pienienie się wody, zbyt duża ilość miedzi, przedawkowanie chloru wtedy pomocne okażą się nasze preparaty specjalistyczne – Anty Piana.

Krok 4 Odpowiednia Kontrola

Jest to ostatni czynnik który będzie niezbędny w utrzymaniu czystej wody. Dokładność i systematyczność na pewno zostaną Tobie wynagrodzone piękną czystą i krystaliczną wodą :).

Produkty który może Cię zainteresować:

Zobacz pozostałe

Nieprzyjemny zapach w basenie

Pływanie w basenie jest przyjemne gdy nie drażni nas intensywny zapach chloru oraz nie kończymy przyjemności z podrażnionymi czerwonymi oczami. Potocznie przyjmuje się iż zapach

Czytaj więcej