Nieprzyjemny zapach w basenie

Pływanie w basenie jest przyjemne gdy nie drażni nas intensywny zapach chloru oraz nie kończymy przyjemności z podrażnionymi czerwonymi oczami. Potocznie przyjmuje się iż zapach chloru jest spowodowany zbyt dużą ilością tego pierwiastka z basenie. Po części jest to prawdą jednakże najczęściej nieprzyjemny zapach powodują chloraminy.

Czym są chloraminy ?

Chloroaminy – związki powstałe przez działanie podchlorynów na amoniak lub związki zawierające grupę aminową lub iminową. Większość wykazuje właściwości dezynfekujące. Najprostszym przedstawicielem chloroamin jest chloroamina.

W skrócie chloraminy powstają w wyniku reakcji chloru z moczem i potem, dlatego bardzo ważna jest obowiązkowa wizyta pod prysznicem przed korzystaniem z basenu. Chloraminy są niebezpieczne gdyż powodują podrażnienia: piekące zaczerwienione oczy, wysuszenie skóry i jej świąd, uczucie pieczenia w gardle i w nosie.

Kolejnym ubocznym związkiem po dezynfekcji wody w basenie chlorem są Trihalogenometany. W literaturze fachowej są znane pod nazwą haloformów. Najbardziej znany z nich to chloroform. Chloroform jest nierozpuszczalny w wodzie i przechodzi do powietrza na basenie. Stężenie w powietrzu jest znacznie wyższe na basenach krytych niż na basenie odkrytym.

Dopuszczalny poziom chloru w basenie i chloramin jakość wody na sztucznych kąpieliskach regulują przepisy według normy DIN 19643. Zgodnie z nimi woda do kąpieli musi zawierać od 0,3 do 0,6 miligrama (mg) wolnego chloru na litr wody w basenie, w jacuzzi od 0,7 do 1,0 mg na litr.

Dopuszczalne maksymalne stężenie chloru i trihalogenometanów nie może przekraczać 0,2 mg/litr wody basenie.

W skrócie aby nie dopuścić do powstania chloramin niezbędna jest odpowiednia higiena oraz wiedza z zakresu używania środków chemicznych.

 

Produkty który może Cię zainteresować:

Zobacz pozostałe

Nieprzyjemny zapach w basenie

Pływanie w basenie jest przyjemne gdy nie drażni nas intensywny zapach chloru oraz nie kończymy przyjemności z podrażnionymi czerwonymi oczami. Potocznie przyjmuje się iż zapach

Czytaj więcej