Mierzenie poziomu pH w basenie

Dlaczego idealne pH wody to zakres między 7,2 – 7,4 ?

Idealny poziom pH wody jest bardzo ważny z prostych powodów: większość preparatów działa wtedy bardziej efektywnie i wydajnie. Optymalne pH jest też zdrowe dla naszej skóry oraz oczu. Skala pH to nic innego jak odczyn danej substancji, pozwalający na ocenę, czy ma ona właściwości bliższe kwasom, czy zasadom. To z kolei determinuje oddziaływanie danej substancji na poszczególne organizmy lub przedmioty. W przypadku pH wody w basenie oddziaływanie to dotyczy bezpośrednio wszystkich użytkowników. Właśnie dlatego mówimy o odczynach kwasowych i zasadowych.

Jaki poziom pH do basenu?

Określenie pH wody w basenie ma wpływ na sposób pielęgnacji i zastosowania chemii basenowej. Mierzymy go za pomocą skali, która ma zakres między 0, a 14. pH poniżej 7 to odczyn kwaśny, a powyżej zasadowy. Ludzka skóra ma pH 7,2 ludzka łza 7,4 natomiast chlor działa najskuteczniej przy pH 7,0 dlatego optymalny zakres pH wody w basenie ustala się na zakres między 7,0, a 7,4. Jak widać, pH w basenie usytuowane jest bardzo blisko środka skali. W praktyce możemy więc mówić, że idealne pH do basenu to pH o odczynie neutralnym.

Obniżenie pH w basenie.

Wymagana wartość pH wody w basenie między 7,0, a 7,4 jest niezwykle istotna z kilku względów. Przede wszystkim wyższe niż 7,4 pH w basenie obniża skuteczność środków dezynfekujących, a co więcej, tworzy korzystne warunki do rozwoju glonów. Z kolei w przypadku pH niższego niż 7,0 dochodzi do korozji elementów metalowych. W utrzymaniu prawidłowych wartości pomocne są preparaty regulujące pH do basenu, które pozwalają utrzymać pH na odpowiednim poziomie, wpływając na odpowiednią czystość i jakość wody.

Kontrole pH wody w basenie przeprowadza się za pomocą pasków tesotwych, testera ręcznego bądź elektrycznego lub fotometrycznego, jednakże najbardziej popularne są pierwsze 2 rodzaje. Po ustaleniu wartość pH wody należy ją skorygować jeżeli nie jest idealna, najczęściej pH wody jest zbyt wysokie i stosujemy wtedy preparat Aqua pH Minus do basenu. Rzadko kiedy pH wody jest zbyt niskie, najczęściej w przypadku domowych basenów ogrodowych, podnosimy je preparatem Aqua pH Plus. Środki obniżające pH wody w basenie można stosować zarówno w przypadku basenów ogrodowych, usytuowanych na świeżym powietrzu, jak i w basenach domowych, znajdujących się pod dachem.

Największy wpływ na zmianę pH wody mają kwaśne deszcze, duża ilość kąpiących się osób oraz używanie preparatów o nienaturalnym odczynie pH. Właśnie dlatego, tak istotna jest regularna kontrola poziomu pH wody basenowej. Używając środków pH Minus – i pH Plus + do basenu, jesteśmy w stanie w łatwy i szybki sposób przywrócić właściwy odczyn pH w każdym basenie.

Produkty które mogą Cię zainteresować:

Zobacz pozostałe

Nieprzyjemny zapach w basenie

Pływanie w basenie jest przyjemne gdy nie drażni nas intensywny zapach chloru oraz nie kończymy przyjemności z podrażnionymi czerwonymi oczami. Potocznie przyjmuje się iż zapach

Czytaj więcej